Telefon: 0532 386 78 40
TEBLİGAT GELDİ NE YAPMAM GEREKİR

 

 

 

TEBLİGAT GELDİ NE YAPMAM GEREKİR

 

Tebligat Arapça kökenli bir kelime olup “bildirim” anlamına gelmektedir. Hukuki anlamda ise tebligat, kişilerin veya kurumların kendileri hakkında yapılan işlemlerden haberdar olmasını, bilgi almasını, savunma haklarını gerçekleştirmelerini sağlamak, gerçeklere ulaşmak üzere tebligat çıkartmaya yetkili merciilerin kanunun gösterdiği usul ve esaslara uygun olarak ilgili taraflara çıkarttıkları resmi evraklara denilmektedir.

 

Öncelikle adresinize tebligat geldiğinde ilk yapmanız gereken, tebligatın kimin adına çıkarıldığına bakmaktır. Eğer tebligat başkası adına çıkartılmış olmasına rağmen adres sizin adresiniz ise, tebligatı kabul etmeyin. Kendi adına çıkartılmayan tebligatı kabul etmek, Tebligat Kanunu’nun 55’inci maddesine göre 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmanız sonucunu doğurabilir.

 

Eğer tebligattaki adres ve isim size ait ise, tebligatı kabul etmeniz gerekmektedir. Tebligat sizin adınıza çıkartıldığı halde tebligatı almaktan kaçınırsanız tebliğ memuru bu durumu tutanak altına alır ve tebligat o tarihte tebliğ edilmiş sayılır. Fakat tebligat sizin ya da ailenizden birisi adına çıkartıldığı halde yalan beyanda bulunarak tebligatı kabul etmezseniz, yine Tebligat Kanunu’nun 55’inci maddesine göre, 1 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılırsınız.

 

Her tebligatta tebligatı çıkartan resmi kurumun adı ve tebligatın ne için çıkartıldığı yani konusu yazmaktadır. Adınıza çıkartılmış olan tebligat elinize geçtiğinde, hak kayıplarına uğramamak için mümkün olduğunca hızlı hareket etmeniz gerekmektedir. Nitekim çoğu durumlar tebligat konusu yapılan şey süreye bağlı tutulmaktadır. Örneğin, adınıza açılmış bir icra dosyası var ise, öncelikle şahsınıza ödeme yapmanız veya itiraz etmeniz için bir ödeme emri tebligatı çıkartılır. Eğer bu tebligat şahsınıza veya ailenizden birisine tebliğ edilmesine rağmen 7 gün içinde icra dairesine itirazda bulunmazsanız, borçlu olup olmadığınıza bakılmaksızın icra takibi kesinleşir ve eviniz, aracınız, tarlalarınız, maaşınız ve diğer taşınır eşyalarınız haczedilebilir. Bunun gibi eğer bir dava dosyasında tanık olarak yazılmışsanız, öncelikle mahkeme tanık olarak dinleneceğiniz tarihi ve yeri bildirir bir çağrı kağıdını tebliğe çıkarır. Bu tebligatı tebliğ almanıza rağmen belirlenen tarihte ve yerde hazır bulunmazsanız mahkeme ikinci bir tebligat çıkarır ve zorla getirilmenize karar verilir. Bu durumda hakkınızda yakalama kararı çıkartılabilir ve mahkeme huzurunda hazır bulundurulana kadar nezarethanede sıkıntılı zamanlar geçirebilirsiniz. Bu gibi örnekleri çoğaltmak mümkündür.

 

Yukarıda örnek verdiğimiz gibi hak kayıplarına uğramamak için yapmanız gereken, mümkün olan en çabuk şekilde tebligat gönderen Kurumla iletişime geçip tebligatla ilgili ayrıntılı bilgi almaktır. Uygulamada tebligat işlemleri Kurum bünyesinde bulunan kalem memurları tarafından gerçekleştirilmektedir. Şahsıza tebliğ edilen evrak ile ilgili ne yapmanız gerektiğini, ilgili Kurumun kalem birimini arayarak sorabilirsiniz. Kalem memurları yasal olarak sizin sorularınıza cevap vermekle yükümlüdürler. Eğer Avukatınız var ise, ilk yapmanız gereken tebligatla ilgili Avukatınıza bilgi vermektir. Avukatınız bu durumda sizden tebligatın örneğini talep ederek gerekli işlemlerin yapılmasını sağlayacaktır.

 

Tebligat, posta yoluyla elinize gelebilecek en önemli evraktır. Bu yüzden şahsınıza ve ailenizden birisine tebligat geldiğinde son derece ciddiye almanız ve hızlı hareket etmeniz gerekmektedir. Tebligat sonrası yapmanız gereken birtakım şeyleri süresinde yapmamanız sebebiyle çok ciddi ve artık telafisi olmayan hak kayıplarına uğramanız tehlikesi bulunmaktadır. Tüm bu hak kayıplarına uğramamak için alanında uzman bir avukatlık ofisinden yardım istemeniz sizin için en doğru yol olacaktır.

 

 

 

 

 

 

Özdemir&Çelik Hukuk ve Arabuluculuk bürosu olarak sizlere, boşanma davası, boşanma avukatı, nafaka, velayet, ayrılık,anlaşmalı boşanma protokol örneği, boşanma dilekçesi örneği, boşanma avukatı, boşanma dilekçesi nasıl yazılır, boşanma davası nasıl açılır, anlaşmalı boşanma, ücretsiz boşanma, avukatsız boşanma, boşanma ücreti, boşanma davası nasıl açılır vb. alanlarda avukatlık ve danışmanlık hizmetleri vermekteyiz. Büromuzda çalışma prensiplerimiz gereği telefon üzerinden danışmanlık hizmeti verilmemektedir. Danışmanlık hizmetlerimiz ücretli olup söz konusu ücretler güncel Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi hükümlerine göre belirlenmektedir. 

WhatsApp Destek