Telefon: 0532 386 78 40
BOŞANMA DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ

 

 

 

Boşanma Dilekçesi Örneği

ANKARA (..) AİLE MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ'NE

DAVACI                               :

.......... ....................... (TC No: .................)

Adres: ...........................................

DAVALI                               :

......................... ..............................

Adres: ............................................

KONU                                   :

 Boşanma ve Tazminat Talebimizden İbarettir.

DAVA DEĞERİ                 :

................. TL

AÇIKLAMALAR              :

 

  1. Davalı tarafla …/…/… tarihinden bu yana evli olup çocuklarımız bulunmamaktadır. Şahsım  ve davalı taraf arasında son birkaç yıldan beri süregelen şiddetli geçimsizlik mevcuttur. Çevremin de araya girmesi ile davalı tarafla şiddetli geçimsizliğe rağmen tüm iyi niyetimle ve evlilik birliğimi koruma gayesiyle defaatle anlaşmaya çalışmıştım. Fakat son zamanlarda şahsım ve davalı taraf arasındaki geçimsizlik evlilik hayatımızı artık çekilmez hale getirmiştir. Evlilik birliğimizin tekrar kurulmasına dair herhangi bir umut da kalmamıştır.
  2. Şahsım olarak davalının olumsuz davranışlarını yıllardır görmezden geldim. Zaman zaman meydana gelen kavgalar neticesinde aile büyüklerimin araya girmesi ile evlilik birliği bugüne dek zorlukla sürdürülebilmiştir. Ancak gün geçtikçe evlilik birliğimiz daha da çekilmez bir hal almış ve evliliğimizin devamında her iki taraf ve toplumun hiçbir menfaati kalmamıştır. Şahsım ve davalı taraf arasındaki evlilik birliği fiilen bitmiştir ve bunun hukuki olarak da tescil edilmesi zorunluluğu doğmuştur.
  3. Nitekim şahsım ve davalı taraf uzun süredir ayrı yaşamaktayız. Hatta öyle ki, şahsım ve davalı taraf birbirimizi görmeye bile tahammül edemez hale gelmiş durumdayız. Evlilik birliğinin devamında yarar ve umut görülmediğinden ve evliliğin sürdürülmesinde tarafların hiçbir menfaati kalmadığından işbu dava açılmış bulunmaktadır.
  4. (…) vb. Sebepler…

 

DELİLLER                         :  Nüfus kayıtları, tanık ve sair yasal delillerin tümü.

HUKUKİ SEBEPLER      :  TMK, HMK ve sair mevzuat.

TALEP SONUCU              :  Yukarıda arz ve izah olunan ve Sayın Mahkemece re’sen tespit olunacak diğer nedenlerle;

1- Davamızın kabulü ile evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle eşlerin boşanmalarına,

2- Boşanmada kusurlu taraf davalı olduğundan ve şahsım olarak davalının kusurlu davranışlarından maddi ve manevi zarara uğradığımdan, davalının  …. –TL maddi ve …..-TL manevi tazminata mahkum edilmesine,

3-  Yargılama giderleri ve vekalet ücretinin karşı taraf üzerinde bırakılmasına karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. ../../2019

 

                                                                                                                                                                             Davacı     

                                                                                                                                                                     Ad, Soyad, İmza

 

Eğer boşanmak için avukatınız yoksa, Boşanma Dilekçesi Örneği olarak yukarıda yer alan dilekçe örneğini doğrudan kullanmayınız. Boşanma Dilekçesi Örneği olarak sizlere sunmuş olduğumuz dilekçe örneği hukukçular için yol göstermek amacıyla hazırlanmıştır. Boşanmak konusunda son kararınızı verişseniz yapmanız gereken en doğru şey, Boşanma Dilekçesi Örneği olarak internette yer alan dilekçe örneklerini doğrudan kullanmak yerine uzman bir avukattan yardım talep etmenizdir. Boşanma Dilekçesi Örneği sorusundan başka nasıl boşanırım, boşanma davası nedir, boşanma avukatı ararken nelere dikkat edilmeli, ankara boşanma avukatı olarak hizmet verenler kimler, nafaka nedir, velayet nedir, ayrılık nedir, eşimden nasıl ayrılırım, anlaşmalı boşanma protokol örneği, boşanma dilekçesi örneği, boşanma alanında avukat olanlar, boşanma dilekçesi nasıl yazılır, boşanma davası nasıl açılır, anlaşmalı boşanma nasıl olur, ücretsiz boşanma mümkün müdür, avukatsız boşanma nasıl olur, boşanma ücreti ne kadar, boşanma davası açma, vb. sorularınız için sitemizde yer alan iletişim bilgilerimiz yoluyla bizimle temasa geçebilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Özdemir&Çelik Hukuk ve Arabuluculuk bürosu olarak sizlere, boşanma davası, boşanma avukatı, nafaka, velayet, ayrılık,anlaşmalı boşanma protokol örneği, boşanma dilekçesi örneği, boşanma avukatı, boşanma dilekçesi nasıl yazılır, boşanma davası nasıl açılır, anlaşmalı boşanma, ücretsiz boşanma, avukatsız boşanma, boşanma ücreti, boşanma davası nasıl açılır vb. alanlarda avukatlık ve danışmanlık hizmetleri vermekteyiz. Büromuzda çalışma prensiplerimiz gereği telefon üzerinden danışmanlık hizmeti verilmemektedir. Danışmanlık hizmetlerimiz ücretli olup söz konusu ücretler güncel Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi hükümlerine göre belirlenmektedir. 

WhatsApp Destek